Tarihçe

İZMİR'DE TIBBİ MALZEMECİLERİN TARİHÇESİ:

İzmir'de hastane ve laboratuvar malzemeleri ticareti ilk olarak Mimar Kemalettin caddesinde bulunan Krom Ecza, İzmir Ecza, Ege Ecza depoları ve Nil İtriyat malzemeleri nezdinde yapılmakta idi. Daha sonraları Fevzi Paşa Bulv. Nur Medikal Halil Sezer ve Kemeraltı caddesinde bulunan Jak Albağlı firmaları bu işi ecza depolarından ayırarak bağımsız bir meslek olarak yapmaya başladılar. Ege Üniversitesi Ziraat ve Tıp Fakültelerinin açılmasıyla hastane laboratuvar ve cihazlarına olan talep artmıştır. Nur Medikal firmasından ayrılan her zaman saygıyla anacağımız duayenimiz Sn. Şahin AKERDEM Kemeraltında daha sonra Havuzlubey çarşısında dükkan açarak mesleğimizi geliştirmiş ve birçok arkadaşımıza mesleğimizi öğretmiştir. İş taleplerinin artmasıyla Fevzipaşa ve Gazi bulvarlarında Tarcan tıbbi malzeme Koll.Şti Nazım Rıfkı Tartaroğlu ve Günay Canlıer tarafından kurulmuştur. İstanbul ve Ankara merkezde olan Güven Salih Binbay, Hüseyin Avni İncekara gibi büyük tıbbi malzemeleri ithali yapan firmalar İzmir'de şube açmıştır.


Özel üniversitelere bağlı eczacılık ve kimya fakültelerinin kurulmasından sonra öğrencilerin cam laboratuvar malzemeleri ihtiyaçları için perakende piyasası oluşmuştur. Bu arada çok uzun senelerdir ortopedik malzemelerin ithalatı ile meşgul olan Dr. Memduh Laboratuvarı halen dededen kalan işi devam ettiren Hekim-İş Tic.Ltd.Şti. ünvanı ile mesleği devam ettirmektedir. Perakende piyasasının oluşması ile Sn Şahin Akerdem dükkanın geçirmiş olduğu yangından sonra Numanzade geçidi 1.ve 2. beyler sokakları arasındaki Coşkunoğlu İşhanına taşınmıştır. Böylece tıbbi malzeme mesleğinin kalbi 1.ve 2.beyler sokakları ile civarında olmaya başlamıştır. Hayırlı Ticaret ali Hayırlı, Sümer Nemli, A.Memduh Akerdem, biyoteknik Vedat Dramalı, Derya Ticaret Ahmet Derya Misçi, Ahmet Naci Kumova, Mediko Şimi Adan Başol,Aksu Medikal Koll.Şti Fedai Akerdem ve ortağı daha sonra Tolga Medikal Şahabettin Suluoğlu, Data Teknik Ahmet Telyar gibi firmaların açılmasıyla Türkiye genelinde haklı bir ün kazanmıştır.


Atatürk Devlet Hastanesinin Yeşilyurt'a taşınmasıyla bu civarda da Meditera Atilla Sevinçli gibi bugün iftihar ettiğimiz arkadaşlarımızda firma kurmuştur. Ege Üniversitesinin Bornova da olması nedeniyle bazı firmalar Erdem Teknik Ticaret Ö. Muhittin ERDEM ve Tıp Teknik Ofis Salih İşyar gibi faaliyetlerini burada devam ettirmişlerdir. Bu işlerimiz devam ederken Hipokrat A.Ş.sn. Hayri Dursunoğlu sayesinde Ortopedik malzeme imalatını çok geliştirmiş dünya ülkelerine ihraç ederek iftihar vesilemiz olmuştur. Bu arkadaşlarımızı takip eden genç arkadaşlarımız Türkiye pazarına hitap eden firmaları ile sektörümüze yeni bir heyecan getirmişlerdir.


Bölgemizdeki firmalar geleneksel yapıyı değiştirerek günümüz koşullarında çağdaş bir firma yapısını kurmaya başlamışlardır.
İzmir'de kurulu bulunan firma sahipleri aralarında yaptıkları toplantılar esnasında bir dernek çatısı altında biraraya gelme isteklerini icraata geçirerek 01,03,1991 tarihinde EGE TIBBİ MALZEMECİLER DERNEĞİ' ni kurmuşlardır. Derneğimiz 1991 yılından bu yana sektörümüzün sesi olmaya devam etmektedir.

Başkanın Mesajı

EGEDER

EGEDER BAŞKANI

EGEDER’in değerli üyeleri, saygı değer meslektaşlarımız, Size birliğin gücü, sektörün sesi olan TÜMDEF web sayfasından hitap etmek birliğimiz, beraberliğimiz bakımından gurur verici bir durum.

Sizleri yanımızda hissetmek, çalışmalarımıza, sektör adına geliştirdiğimiz projelere destek vereminiz bizlerin başarılı olmasında büyük etken olacaktır.

EGEDER SOSYAL

İzmir'de kurulu bulunan firma sahipleri aralarında yaptıkları toplantılar esnasında bir dernek çatısı altında biraraya gelme isteklerini icraata geçirerek 01/03/1991 tarihinde Ege Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği'ni kurmuşlardır. Derneğimiz 1991 yılından bu yana sektörümüzün sesi olmaya devam etmektedir.

İLETİŞİM

Adres:

Mansuroğlu Mah. 295/ 2 Sokak No:1/1
Ege Sun Plaza K:7 D: 764 Bayraklı İzmir

Telefon:

+90 232 262 15 18

Fax:

+90 232 262 61 67

E-Posta:

egeder@egeder.org.tr